Místa na Bali, která si nesmíte nechat ujít

Když se řekne Bali, většině se asi vybaví krásné pláže a tropy. Bali ale nabízí mnohem víc – přijdete zde do bezprostředního styku s místní kulturou a uvidíte spoustu historických památek, které jsou úplně jiné než ty, které máme u nás v Evropě. A jaká místa byste si na Bali neměli nechat ujít? Tady je náš výběr!

Poloostrov Bukit

Vymotejte se z rušných ulic města a užívejte si nádherné pláže ideální pro koupání i surfing, navštivte chrám Uluwatu Temple stojící na vysokém útesu, vyfoťte si opice všudypřítomné v zeleni obklopující tento klášter, nebo objevujte zapomenutá zákoutí malých vesniček uprostřed poloostrova. Na většinu míst na Bukitu se dá z míst jako Canggu, Kuta nebo Seminyak dojet za 30-40 minut na scooteru. Takže pokud se nacházíte v těchto končinách, je Bukit naprosto ideální na celodenní výlet.

Socha na poloostrově Bukit
Socha na poloostrově Bukit

Naše top místa:

 • Uluwatu Temple – chrám na útesu, spousta opic, ideální při západu slunce
Chrám Uluwatu na Bali
Uluwatu Temple
Opice s mládětem

Objímající se opice

 • Suluban Beach – koupání, surfing, zajímavé skalní útvary
 • Dreamland Beach – koupání, surfing
 • Pantai Tegal Wangi – pěkná pláž a výhled, méně turistická, ale spíše ne na koupání
Pláž Pentai Tagal na Instaxové fotce
Pentai Tagal Beach
 • Green Bowl Beach – tu jsme bohužel nestihli ale prý je moc pěkná
 • Další pláže na východní straně poloostrova, na které jsme se nestihli podívat                                                                                        

Ostrov Nusa Penida

Jednoznačně jedno z našich nejoblíbenějších, ne-li úplně nejoblíbenější místo na Bali (v tomhle případě spíš u Bali) je ostrov Nusa Penida, která se nachází kousek od jihovýchodního pobřeží Bali. Mnozí říkají, že je to taková „zmražená verze“ Bali z doby před pár lety, kdy nebylo ještě tak poznamenané turismem 🙂 

Výhled z Bannah Cliffs

Kromě snad nejhezčích pláží a útesů, které jsme kdy viděli, nás nadchnula autentičnost místních vesniček ve vnitrozemí a ryzí přátelskost místních. My jsme měli na ostrově naplánované 2 noci, ale líbilo se nám tam tolik, že jsme si to ještě prodloužili o další 2 noci na úkor Bali. A těch míst, která stojí za zmínku, bylo na Penidě tolik, že jsme jim věnovali samostatný článek:

Ubud

Městečko ve vnitrozemí Bali, významné historické a kulturní centrum se spoustou zajímavostí jak přímo ve městě, tak v blízkém okolí. My jsme v Ubudu a okolí strávili 5 nocí. Určitě by se většina zajímavých míst dala zvládnout za 3 dny, ale pokud máte na Bali dost času, Ubud vám rozhodně nabídne dostatek aktivit a zábavy na 4-5 dnů. V samotném centru Ubudu se nachází velké trhy, kde se dají najít i zajímavé věci, ale musíte se k nim probrat hromadou cetek a především turistů. Pokud ale přece jen najdete něco, co vám stojí za to, abyste se s tím „tahali“ domů, určitě nezapomeňte smlouvat! Pokud vám něco nabízí za 300 000 IDR, často se nechají usmlouvat např. až na 50 000 IDR (samozřejmě záleží na konkrétním předmětu). Nám trhy po pár desítkách minut bohatě stačili a šli jsme dál.

Pura Tirta Empul Temple Bali
Chrám Pura Tirta Empul

V Ubudu dále stojí za návštěvu chrám Saraswati Temple. Pokud máte chuť vybrouzdat z ulic plných turistů, doporučujeme Campuhan Ridge Walk, procházku mezi rýžovými poli. Cestou se v jednom z místních „Warungů“ (obchod/restaurace) můžete zastavit třeba na čerstvý kokos nebo čerstvou ovocnou šťávu za rozumné ceny. Místem, které opravdu stojí za návštěvu, je Monkey Forest – les, který okupují opice a vy mezi nimi můžete volně chodit po chodníčcích, pozorovat opičí rvačky i námluvy a všechno si to fotit. Jen bacha na věci, určitě se zde neprocházejte s otevřenou kabelkou nebo batohem…opičáci jsou dost drzí 🙂

Typickým místem, kam se Indonésani chodí večer najíst a pobavit, jsou noční trhy. Najdete na nich místní speciality a protože na ně chodí spousta lidí, můžete si být celkem jistí, že jídlo které si kupujete, jim tam neleží celý den. Za místní pochoutky zde navíc zaplatíte v porovnání s restaurací ještě méně peněz…a navíc můžete zkusit od každého jídla trochu. Zkrátka můžeme jen doporučit! 🙂

Jídlo na Noční trh Sayan Night Market
Na nočních trzích vždy seženete čerstvé místní dobroty

 

Další místa, která jsme v této oblasti navštívili, jsou spíš v okolí Ubudu a už vyžadují nějaký dopravní prostředek. My jsme si za 60 000 IDR na den půjčili scooter přímo od našich ubytovatelů. Níže najdete seznam míst která jsme navštívili přímo v Ubudu a míst v dojezdové vzdálenosti od Ubudu.

Naše top místa:

Ubud:

 • Ubud Market – trhy v centru Ubudu. Nějaké zboží zajímavé, hodně klasických turistických cetek. Nutné smlouvat.
 • Monkey Forest – les plný opic. Platí se vstup. Budou se vám za celkem vysokou cenu nabízet i různí průvodci. My žádného nepotřebovali a přijde nám to zbytečné.
 • Saraswati Temple – starý hinduistický chrám – stojí za návštěvu
 • Campuhan Ridge Walk – procházka rýžovými poli
Balijec na rýžovém poli

Čerstvý kokos je super osvěžení!

 • Sayan Night Market – noční trh, ochutnejte místní speciality za dobré ceny

 

Okolí Ubudu

 • Tegallang Rice Terrace – rýžové terasy. Cca 20 min. z Ubudu na scooteru. Stojí za to, ale pozor na podvodníky, kteří se vám možná budou pokoušet prodat lístky. Žádné nepotřebujete 🙂

Rýžové terasy v Tegallangu

 

 • Tirta Empul – jeden z nejhezčích Hindu chrámů na Bali
Chrám Pura Tirta Empul
Chrám Pura Tirta Empul. Dovnitř vás pustí pouze se sarongem – pokrývkou spodní části těla, kterou vám půjčí před vstupem do chrámu
 
 • NungNung Waterfall – krásný vodopád
Waterfall NungNung na Bali
Vodopád NungNung
 • Bali Beans Coffee and Roastery – příjemná kavárna přímo u kávové plantáže. Zaměstnanci vám rádi poskytnou tour po plantáži.

Káva

Čerstvě usušená kávová zrnaSušení kávových zrn různých druhůMalá kavárnička přímo u plantážeMajitel plantáže Bali Beans CoffeeKávové zrno se slupkouByli jsme překvapeni, že čerstvá kávová zrna se dají normálně jíst. A překvapivě vůbec nechutnají jako káva!
 • Luwak Coffee – místní specialita – káva připravovaná z trusu zvířete Luwak. Nás to rozhodně nijak neoslovilo. Ale pít se to dá 🙂
 • Keramas beach – jedna z nejbližších pláží od Ubudu. My měli krásnou pláž s černým lávovým pískem celou pro sebe! Jen dejte pozor na proudy…obzvlášť právě pokud na pláži není někdo další, kdo by případně mohl zavolat pomoc.
Andrejka na Keramas beach Bali
Andrejka na Keramas beach
 • Mt Batur – sopka cca hodinu na scooteru severně od Ubudu. Stojí za to obzvlášť výšlap na východ slunce. Asi nejlepší je placená tour z Ubudu – vyzvednou vás brzy ráno v ubytování, vezmou vás na východ slunce a pak zase odvezou zpět. My jsme výšlap neabsolvovali, protože tour nejsou nejlevnější a věděli jsme, že na sousední Jávě se podíváme na jinou sopku při východu slunce…

Canggu

Čistě turistická oblast s restauracemi, obchody a plážemi, které jsou pěkné, ale přeplněné turisty. Abychom ji ale úplně nezatratili, možná vám přijde vhod, pokud vám už lezou krkem 2 všudypřítomné místní pokrmy Nasi Goreng (smažená rýže) a Mie Goreng (smažené nudle). Místní restaurace nejsou sice nejlevnější, ale mnohé z nich nabízí „západní“ kuchyni celkem dobré kvality (většinou pizza, pasta, burgery…). Najdete tu také celkem dobré obchody s oblečením.

Andrejka v kavárně v Canggu
Na Bali je spousta stylových kaváren.

Beetroot burger
Strádat rozhodně nemusí ani vegetariáni. I pro ně je tu spousta míst, kde se skvěle a levně najíst!

Na Bali je samozřejmě spousta dalších míst, která stojí za to. Tohle byl spíše takový náš výběr 🙂 Pokud byste rádi nějaké místo doporučili, napište pod článek do komentářů!

Další články

VIDEO: Bali a Nusa Penida

Adam Dobiáš

Jak vznikal náš domov na čtyřech kolech

Adam Dobiáš

5 tipů, které se vám budou hodit na Bali

Adam Dobiáš

Vložte komentář

Přidejte se k nám!Přihlaště se k odběru našeho newsletteru a získávejte upozornění na každý nový článek přímo na váš e-mail! :-)