5 tipů, které se vám budou hodit na Bali

Bali je čím dál více oblíbeným cílem turistů z celého světa. A je k tomu dobrý důvod – tenhle indonéský ostrov má bezesporu obrovské kouzlo. Pokud se na Bali ale vydáte, musíte chápat, že to bude jiné dobrodružství, než klasická dovolená v Chorvatsku. Takže zapomeňte na řízek v chlebu, tady je našich 5 tipů, které vám první dny na Bali značně usnadní život! A vlastně také téměř kdekoliv jinde v Indonésii.

Uber + Uber Eats po asijsku (Grab/Gojek)

Asi první věc, kterou budete muset vyřešit až přistanete na Bali, je jak se dostat z letiště do vašeho ubytování. Věřte, že po tom, co vykročíte z arrivals zóny na letišti, se na vás ze všech stran vyrojí řidiči taxi s tím, že vás svezou do ubytování. Když se zeptáte na cenu, možná se vám ani nebude zdát až tak absurdní, ale je více než pravděpodobné, že tahle cena je několikanásobek toho,  za kolik se do ubytování můžete dostat.

V Indonésii (a dalších asijských zemích) jsou velmi populární dopravní služby Grab a Gojek – obdoba např. našeho Uberu. Ty vás do ubytování rádi svezou za velmi dobrou cenu. Nezapomeňte si tedy tyto aplikace stáhnout, ještě než na Bali vyrazíte!

Mobilní appka Grab

Když dotíraví taxikáři uvidí, že máte otevřenou jednu z těchto aplikací, budou se vás snažit přesvědčit, že řidiči těchto služeb nemají na letiště přístup. Což je technicky pravda, ale na běžné parkoviště mají samozřejmě přístup stejně jako běžná osobní auta. Takže stačí popojít 20m na parkoviště a tam vás bez problému řidič vyzvedne. Zřídkakdy se na Bali stane, že by řidič neuměl alespoň základně anglicky. Pokud vám od něj přijde zpráva v Indonéštině, použijte ke komunikaci Google Translate 🙂 Myslím, že ta trocha snahy za několik set ušetřených korun stojí. My jsme tak za cca hodinovou jízdu s Grabem z letiště do našeho ubytování platili asi 130 000 IDR (méně než 200 Kč)

Přes tyto aplikace je možné mimo jiné také objednávat jídlo z restaurací poblíž vás – podobně jako to dělá Uber Eats. Ceny jídla jsou stejné, jako běžně v té dané restauraci a za dovoz dáte většinou 10-15000 IDR (do 20 Kč).

Výměna peněz/výběry z bankomatu

Spousta obchodů a restaurací na Bali přijímá platební karty, takže u sebe nepotřebujete nosit žádný závratný obnos hotovosti. Nicméně není vzácností, když někde přijímají pouze hotovost. Proto je dobré u sebe nějakou vždy mít. Indonéskou rupii v českých směnárnách neseženete, nejlepší možností je tedy výběr z místního bankomatu.

Na Bali je dostatek bankomatů, podobně jako u nás. Rozdíl je ale v tom, že na Bali nesmíte být zdaleka tak důvěřiví. Je téměř na denním pořádku, že turistům někdo vysaje konto, právě protože si vybrali peníze v nesprávném bankomatu, který zkopíroval údaje jejich platební karty a následně je někdo zneužil.

Jak tedy poznat, jaký bankomat je “bezpečný”? Rozhodně se vyvarujte na první pohled pochybným bankomatům v malých obchůdcích, na tržnicích, apod. Nejlépe uděláte, najdete-li pobočku nějaké banky a vyberete si peníze přímo v jejím bankomatu. Při vyndávání karty z peněženky a vkládání do bankomatu kartu důkladně zakryjte rukou, aby údaje nebyly čitelné např. ze záznamu kamery. Naše banka navíc nabízí možnost v mobilní aplikaci kartu kdykoliv zablokovat a odblokovat. Těsně před výběrem jsme tak kartu vždy odblokovali a ihned po výběru zase zablokovali. Pokud tuhle funkci nabízí I vaše banka, asi jedině takhle můžete mít 100% jistotu.

Některé banky účtují poplatek za zahraniční výběr mimo EU – zpravidla se tedy vyplatí vybírat co největší částku najednou, raději než vícekrát malou částku. Většina bankomatů na Bali má ne zrovna nejvyšší maximální limit výběru (většinou kolem 1-3 mil. IDR). Zkuste tedy najít bankomat s co nejvyšším limitem, abyste poplatek platili co možná nejméněkrát. Co se týče kurzu, výběry jsou přepočítávány vaši domácí bankou za středový kurz, takže je to kromě poplatku za výběr výhodnější varianta, než měnit peníze ve směnárně. No a pokud vám vaše banka neúčtuje zahraniční výběry mimo EU, jste na tom úplně nejlépe 🙂

Místní SIMka – internet v telefonu

Věcí, která vám značně usnadní život, je místní SIM-karta s mobilními daty. Možná se to někomu jeví jako zbytečně utracené peníze, ale internet v telefonu vám usnadní hledání míst v mapách, komunikaci přes aplikaci WhatsApp (ta je zde hodně využívaná většinou lidí, takže se vám může hodit např. pro komunikaci s vašim ubytováním, tour guidy apod.), ale také přivolávání aut výše zmíněných služeb Grab a Gojek.

Ceny datových balíčků jsou v Indonésii navíc oproti ČR naprosto tristní. Např. za 9GB balíček jsme platili něco kolem 100 000 IDR (cca 150 Kč), což mi přijde dost málo na to, abych si komplikoval život a snažil se někde připojit na Wi-Fi pokaždé, když si chci přivolat Grab, nebo napsat do ubytování, že přijdeme později…

Stejně jako taxi v prvním odstavci, i SIM karty vám budou nabízeny už na letišti za velmi nevýhodnou cenu. Doporučuji tedy počkat a koupit později někde ve městě.

Podle toho, co jsme se dozvěděli od místních, je nejlepším a nejspolehlivějším operátorem Telekomsel (a další značky používající jeho síť…např. SIMpati).

Jedna věc, na kterou si dát pozor – každá SIM-karta musí být v Indonésii registrovaná na konkrétní osobu. Obchody tuto povinnost jaksi obcházejí a jsou schopny vám prodat již registrovanou SIM-kartu, kterou pouze vložíte do telefonu a funguje bez dalších starostí. Proto se před koupí vždy ujistěte, že vám prodávají registrovanou SIMku a přímo v obchodě si vyzkoušejte, zda vám internet rovnou funguje.

Smlouvání

Na cenovky u zboží můžete na Bali na většině míst s výjimkou supermarketů zapomenout. Proto zde jakožto turista smlouváním nežadoníte o lepší cenu, ale předcházíte tomu, že vás prodavač nezkásne o několikanásobek běžné ceny. Pokud se tedy zeptáte na cenu a prodavač řekne 300 000 IDR, neodpovídejte mu 250 000, ale třeba 50 000. Jedině takhle máte šanci se dostat na rozumnou cenu.

Doprava, půjčení scooteru

I když jsou na Bali taxíky, resp. Gojek a Grab, celkem levné, ještě levnější variantou je zapůjčit si scooter. To je možné z půjčovny, nebo často také přímo od vašeho ubytovatele (ušetříte tak cestu do půjčovny a cestu do ubytování po vrácení scooteru). My jsme si tak půjčovali scootery kolem 60-80 000 IDR na den, podle lokace a délky zápůjčky.

Před tím, než skočíte na scooter a vyrazíte na jednu z krásných pláží nebo památek, byste ale měli zvážit, zda zvládnete dopravu na Bali. Doprava je nejen velmi hustá, ale také značně rozdílná od té evropské. Scootery se prodírají každou skulinou v dopravě a pruhy zde nic moc neznamenají. Troubením tu nevysíláte zprávu „co děláš vole“, ale dáváte druhému člověku vědět, že jste vedle něj, za ním, nebo že se ho chystáte předjet. Když se pak z nějaké vedlejší silnice připojujete na větší silnici, chce to dostatek kuráže, abyste se dokázali mezi ostatní scootery proudící jako roj rozzuřených včel vecpat. Ty, kdo si na silnici ještě nejsou příliš jistí, bych tak od řízení scooteru na Bali spíše odradil.

Jídlo (aneb proslulý „Bali belly“)

Jídlo na Bali dokáže být vynikající…a nebo vám taky může pěkně zavařit vaši dovolenou. Pověstný výraz „Bali belly“ neexistuje nadarmo. Není příliš složité narazit na restauraci nebo bar, kde např. led mrazí z kohoutkové vody, nebo nedodržují základní pravidla při práci s masem. A to vám pak dokáže slušně zatočit s žaludkem. Samozřejmě neexistuje 100% recept, jak se takové zkušenosti vyvarovat. Můžete ale snížit rizika tím, že si před návštěvou restaurace přečtete recenze na Googlu a nebudete navštěvovat restaurace, kde nejsou žádní hosté a tím pádem je větší riziko, že jídlo (a obzvlášť maso) nebude zrovna nejčerstvější. Vřele pak můžeme doporučit noční trhy, kde seženete místní dobroty za skvělou cenu. Raději se ale opět držte stánků, u kterých je větší fronta 🙂

Rozhodně se ale nenechte odradit od zkoušení místních specialit! Pokud dodržíte těchto pár zásad, měli byste být v bezpečí a můžete si užívat místní dobroty!

Drinky z čerstvého ovoce jsou k dostání na každém rohu i night marketuČerstvé ryby na nočních trzích jsou vynikajícíNoční trh na Nusa PeniděSmoothie bowls jsme si oblíbili především jako snídani

Další články

U nejvyšší hory Zélandu

Adam Dobiáš

VIDEO: Bali a Nusa Penida

Adam Dobiáš

Dominanty jihu: Queenstown & Wanaka

Adam Dobiáš

Vložte komentář

Přidejte se k nám!Přihlaště se k odběru našeho newsletteru a získávejte upozornění na každý nový článek přímo na váš e-mail! :-)